Van’ın Başkale İlçesi’nde İran sınırının sıfır noktasına TOKİ tarafından yaptırılan yüksek güvenlikli Koçdağı Karakolu’nda Mehmetçik dosta güven, düşmana korku veriyor. Van Valisi Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ve askeri yetkililer, geçen yıl teslim edilen ve güvenliği nedeniyle ‘Kelakol’ diye adlandırılan karakolu ziyaret ederek Mehmetçiğe moral verdi.

Helikopterle Başkale’nin İran sınırındaki 6’ncı Hudut Alay Komutanlığı 4’üncü Hudut Taburu’na bağlı 2918 rakımlı Koçdağı Sınır Karakolu’na inen Vali Münir Karaloğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, 6’ncı Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Bican Kırkyar ve askeri yetkililer, Mehmetçiğe moral ziyaretinde bulundu. Adeta sınırda bir kale gibi duran 15 metre yükseklikteki kuleler, kurşun geçirmez camlar ve en son teknolojiyle donatılan karakolda, Mehmetçik sınıra çevrilen namludan gözünü hiç ayırmıyor. 285 kilometrelik İran sınırının 54 kilometrelik bölümünün güvenliğini sağlayan 4’üncü Hudut Tabur Komutanı Piyade Yarbay Cengiz Demir tarafından karşılanan Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, ilk olarak Mehmetçiğin yaşam alanları ve sosyal tesislerini gezip askerlerle birlikte karavana yedi.

SINIR 24 SAAT İZLENİYOR

Sınırda son zamanlarda PKK tarafından döşenen mayınlara karşı gönderilen Kirpi ve Kobra tipi zırhlı araçları da inceleyen Vali Karaloğlu ve beraberindeki askeri yetkililer, bu araçlar hakkında bilgi aldı. Daha sonra 15 metre yüksekliğindeki kuleye çıkan Vali Karaloğlu’na buradaki cihazlar ve teçizat hakkında bilgi verildi. Gece görüş özelliği de bulunan cihazlarla sınırın 24 saat boyunca izlendiğini belirten 4’üncü Hudut Tabur Komutanı Piyade Yarbay Cengiz Demir, güvenliğin üst düzeyde tutulduğunu vurguladı.

OLAYLAR AZALDI

Yeni karakolların sınıra çok yakın ve yüksek güvenlikte inşa edilmesinden sonra olaylarda büyük bir azalmanın olduğunu belirten 6’ncı Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Bican Kırkyar da şubilgileriverdi:

“Karakollar yapıldıktan sonra Mehmetçiğin etkinliği armıştır. Karakolumuz hakim kuleler, kurşun geçirmez camlar, havan ve roketlere dayanabilecek duvarlardan inşa edilmiş. Sınıra yakın olmamızdan dolayı önceki yıl bin 19 olan olay sayımız 2012’de 289’a düşmüştür. Vatandaşlar kaçakçılığı bırakarak tarım ve hayvancılığa yönelmiştir. Karakolların tamamının bitmesiyle olaylar daha da azalacaktır.”

İRAN SINIRINA 37 KALEKOL YAPILIYOR

Van Valisi Münir Karaloğlu ise 285 kilometrelik İran sınırında yüksek güvenlikli aynı standartlarda 37 karakol inşa edildiğini söyledi. 27 karakolun inşaatının bittiğini belirten Vali Karaloğlu, yıl sonuna kadar 32, gelecek yıl sonunda ise 37 karakolun tamamının bitirileceğini ifade etti. Vali Karaloğlu şunları söyledi:

“Daha önceki karakollarımız bu nitelikte değildi. Sınır hattına da daha uzak noktalardaydı. Şimdiki yeni karakollar coğrafi koşullar elverdiği müddetçe sınıra daha yakın hatlara konuşlandırıldı. Bu yeni karakollar neyi sağladı. Bir defa burada görev yapan Mehmetçiğin daha iyi koşullarda iskan edilmesini, daha iyi koşullarda iaşelerinin sağlanmasını ve sağlanan güvenlikle beraber daha iyi korunmuş mekanları kullanma imkanı verdi. Bu karakaollar hem inşaat teknolojisi bakımından, hem de kulelerdeki kullanılan teknoloji bakımından güvenlikleri eski karakollara göre çok üst seviyeye çıkartıldı. Zırhlı araçlarla personel nakillerinde de, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı son derece güvenlikli araçlarla personel, bölükler ve noktalar arası nakilleri güvenli bir şekilde yapılıyor. Yeni karakollar sınırdaki güvenlik imkanlarımızı artırdı. Buna bağlı olarak hem kaçakçılığa karşı, hem yasadışı geçişlere karşı, hem de teröre karşı ordumuzun askerimizin eli güçlenmiş oldu. 2010 yılı öncesine göre mukayese edilemeyecek oranda şu anda sınır hattında daha güçlüyüz. Bizim inancımıza kültürümüze göre sınırı beklemek, sınırda nöbet tutmak görevlerin en kutsalıdır. Bizim karakollarımız genelde 2600 ve 3000 metre bandında. Bu ağır coğrafya koşullarda görev yapmak, ülke sınırını korumak kolay bir iş değil.”

‘LUSİ’Yİ SEVDİ

Vali Karaloğlu ve beraberindekilere Mehmetçik, sınıra çevrilen obüs ve havan toplarının nasıl ateşlendiğini gösteren temsili bir tatbikat yaparken, askerlerin de zırhlı araçlarla nasıl sevk edildiğini gösterdi. Daha sonra karakoldaki Mehmitçikle hatıra fotoğrafı çektiren Vali Münir Karaloğlu, mayın arama üzerine eğitilmiş ve birçok mayını bularak faciayı önlemiş ‘Lusi’ adlı köpeği sevdi. Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, incelemelerinin ardından karakoldan ayrıldı.

Twitter Haberler